CHT Medya Reklam Banner
CHT Medya Reklam Banner
İMO’dan Büyükşehire Acemler uyarısı

İMO’dan Büyükşehire Acemler uyarısı

1 Temmuz 2022 15:43
İMO’dan Büyükşehire Acemler uyarısı
01 Temmuz 2022 Saat: 15:42

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Küçükkayalar, Acemler’de devam eden trafik rahatlatma çalışmalarının yeni yükler getirdiğini belirterek, bu örülmelerin sorunu gidermekten öte arttırdığını vurguladı.

İMO Bursa Şube Ulaşım Komisyonu, Acemler’de trafik yükünü hafifletmek için yapılan çalışmaları değerlendiren bir rapor hazırladı. Komisyon raporunu açıklayan İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Küçükkayalar, “Acemler Bölgesi hali hazırda tek merkez hüviyetiyle trafiğin en sıkıntılı ve yoğun olduğu bölge konumunda. Kentimizdeki bütün ana akslar burada birleşiyor” dedi.

“Acemler Kavşağı’na yeni sorun eklenecek”
Trafiği rahatlatmak, hızlandırmak adına etap etap açılışlar yapılan bölgede şimdi ise Mudanya Kavşağı’nda; Odunluk, Dikkaldırım ve Beşevler yönünden gelen araçların, stadyumun yanından şehir merkezi yönüne bağlantısını sağlayacak kolun hazırlandığını belirten İMO Başkanı Ülkü Küçükkayalar, “Acemler’ deki mevcut durumda; İzmir Yolu’ndan gelen trafiğin bir kısmı yakın çevre yoluna girmek için sağa yöneliyor. Mudanya Yolu’ndan gelen trafiği engelliyor.  Mudanya Yolu’ndan gelen ve şehre doğru giden trafik de yaklaşım şeritleri bitmeden sola yanaşmaya çalışıyor. Üstelik bu hareketler 300-400 metrelik bir alan içinde gerçekleşiyor. Aynı durum karşı yönde de yaşanıyor. Kafkas’ın önünden çıkan araçlar sola girmeye çalışırken, şehir merkezinden gelen araçlar da Mudanya Yolu’na girmeye çalışıyor. Çevre yolundan gelip Acemler Kavşağı’ndan, İzmir Yolu’na giren araç sola geçmek isterken, bir diğeri de BUSKİ yönüne geçmek istiyor” diyerek mevcut durumu özetledi.

“Yanlışlar devam ediyor”
Geçen yıl Acemler Kavşağı’na direksiyonel kol yapılması düşünüldüğünü ancak uyarılar üzerine bu büyük yanlıştan dönüldüğünü hatırlatan Küçükkayalar, “Tamamlanması için çalışılan Odunluk / Dikkaldırım bağlantısı ile ne yazık ki buna bir adet daha örülme eklenecek. Yanlış uygulamalarla trafik sorunu geçmişten günümüze artarak devam ediyor. Acemler’in yükünü azaltmamız gerekirken, BursaRay aktarma istasyonu olarak Santral Garaj / Kent Meydanı istasyonu yerine Bursaspor/Acemler istasyonu seçilmiş, stadyum ve hastane bölgeye taşınmış, Bursaspor Stadı, Ali Osman Sönmez Hastanesi, Çekirge Devlet Hastanesi’ndeki otobüs peronları ve Eski Batı Garajı’ndan işleyen dağ ilçeleri minibüs ve otobüsleri Acemler’de stat yanına açılan alana taşınmış. Acemler’in karşı tarafında, Yunuseli Havalanı yolu üzerinde 7 emsalle yapılan yüksek katlı binaların yaratacağı trafik sıkışıklığı hesaplanmadan yapılaşmaya izin verilmiştir. Trafiği rahatlatma amacıyla yapılacağı açıklanan bu uygulama da, bölgedeki sorunlara yenisini ekleyecektir. Devam eden bu örülme sorunuyla Acemler’in yükü de arttırılacaktır. Yani safralardan kurtulmak amaçlanması gerekirken, tam tersi Acemler’in ve Mudanya ayrım kavşağının yüküne yük eklenmiş olacak” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ