CHT Medya Reklam Banner
CHT Medya Reklam Banner
Kebapçı İskender’e büyük ayıp!

Kebapçı İskender’e büyük ayıp!

ABONE OL
Kebapçı İskender’e büyük ayıp!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Tarih: 16 Ekim 2021 17:36

Bursa’nın en önemli markalarından ve değerlerinden birisi olan Kebapçı İskender’in yol tabelası, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan’ın talimatıyla demirlerinden kesilerek kaldırıldı.

İskenderoğlu Ailesi’nin 3. kuşak temsilcilerinden Yavuz İskenderoğlu tarafından Botanik Park’ta işletilen İskender Efendi Konağı’na, yerli ve yabancı turistleri yönlendiren yol tabelası kent estetiği bahane edilerek kaldırıldı.

Bursa’nın değerine kent estetiği engeli

Erdem Saker’in büyükşehir belediye başkanlığı döneminde hayata geçirilen Botanik Park’ın içerisinde, Bursa tarihini yansıtan yaşam alanları oluşturulması projesi kapsamında bölgeye İskender Kebapçısı da davet edilerek tarihi bir konseptte hizmet vermesi sağlanmıştı. Girişimci Yavuz İskenderoğlu da, dedesinin tarihi konağını sökerek Botanik Park’a taşımıştı. Milyonlarca liraya mal edilen ve her yanı el işçiliğiyle yapılan İskender Efendi Konağı, Bursa’nın en prestijli kebapçısı olmuştu.

Bugüne kadar, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, çok sayıda siyasi lideri, bakanları, sanatçıları ve sporcuları ağırlayan konak, Bursa’nın turizm değerlerinden birisi olarak kabul görüyor.

Hal böyleyken, yakın çevre yolundan İstanbul’a gidiş yönünde ve Botanik Park’a yapılacak dönüşten önce turistleri İskender Efendi Konağı’na yönlendiren tabela kaldırıldı.

Talimat genel sekreterden

Söz konusu tabela, kent estetiğine uygun olmadığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan’ın talimatıyla kaldırıldı. Yıllar önce büyükşehir belediyesi tarafından davet edilerek başlatılan bir proje kapsamında yer alan tabelanın, yine aynı kurum tarafından kaldırılması dikkat çekti.

CHT Medya olarak edindiğimiz bilgilere göre, işletmeci Yavuz İskenderoğlu, genel sekreterle görüşerek, tabelanın neden kent estetiğine uygun olmadığının açıklanması halinde, nasıl bir şey isteniyorsa onu da yapabileceklerini iletmiş ancak her hangi bir dönüş ya da tebligat yapılmadan tabela sökülerek atılmış.

Bursalılar neden sahipsiz?

Kentin tarihine ve değerlerine uzak, Bursalı olmayan, hatta Bursa dışından ithal edilen bürokratların yaptığı bunun gibi keyfi uygulamalar artık Bursalıların tepkisine neden oluyor. Başta Bursa’nın en büyük markası Bursaspor’un içerisinde bulunduğu durum olmak üzere, Bursa’nın değerlerine sahip çıkılması isteniyor lakin hem siyasi patronajda, hem de yerel yönetimlerde Bursalılar adeta yok sayılıyor!

Bu durum her geçen gün daha da büyüyen bir tepki atmosferi oluşturuyor. Karar vericiler, eğer kendi şehrinde azınlık ve dışlanmış bir pozisyonda kalan Bursalıları yok görmeye devam ederlerse, önümüzdeki süreç, çok farklı tepkilere ve oluşumlara gebe görünüyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ