CHT Medya Reklam Banner
CHT Medya Reklam Banner
Yaren’in yavrusu Beşnumara yuvadan uçtu…

Yaren’in yavrusu Beşnumara yuvadan uçtu…

ABONE OL
Yaren’in yavrusu Beşnumara yuvadan uçtu…
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Tarih: 7 Ağustos 2021 11:30

Türkiye’nin tek uydu vericili leyleği olan ve takipçilerinin ‘Beşnumara’ adını verdiği Yaren’in yavrusu ilk göç heyecanını yaşıyor. Eskikaraağaç Leylek Köyü’nün meşhur leyleği Yaren’in en küçük yavrusuna takılan verici ile doğa seveler ve bilim insanları Beşnumara’yı uydu üzerinden takip ediyor. Doğduğu yuvasından yolculuğua başlayan Beşnumara 5 günde 190 kilometre uçtu.
Bursa’nın Karacabey İlçesine bağlı Eskikaraağaç Leylek Köyünde bu yıl doğan yavrulardan birine Karacabey Belediyesi ile Milli Parklar işbirliği ile verici takılmıştı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz ile Uzman Halkalamacı Nizamettin Yavuz tarafından 40 gram ağırlığındaki verici güneş enerjisi ile çalışıyor ve sürekli leyleğin sırtından aldığı konumu program aracılığıyla izleyenlerle buluşturuyor. Çalışmayla birlikte yavru leyleğin göç rotası, beslendiği alanlar gibi önemli ipuçları bilime kazandırılacak. Bu durum Yaren Leylek sevenleri için de yeni bir heyecan konusu oldu.
Beşnumara ilk kez köyden ayrıldı
Bir balıkçı ile kurduğu dostlukla milyonların gönlüne taht kuran Yaren Leylek’in göç rotası herkesin merak ettiği bir konuydu. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan “Uzmanlar yetişkin leyleklere verici takmanın riskli olduğunu belirtti. O yüzden biz de Yaren Leyleğin yavrusuna verici takma kararı aldık’ diyerek müjdeli haberi duyurmuştu.
Haziran ayında büyüyen yavrular verici takılacak boyuta ulaşınca uzman ekipler tarafından yuvaya çıkılarak yavru leyleğe verici takıldı. Bu esnada çeşitli değerleri de kaydedilen Beşnumara isimli leylek yuvaya geri konduktan sonra 1 ay daha ebeveynleri tarafından beslendi.
Ancak yetişkin yavrulardan ilki uçuş sırasında başka leyleklerin saldırısı sonucu yere çakılarak hayatını kaybetmişti. Bir başka yavru leylek ise elektrik hatlarına kapılınca yuvada 3 yavru leylek kalmıştı.
Hafta başında Yaren’in sağ kalan 3 yavrusu bir kaç gün arayla ebeveynlerinden ayrılarak yuvayı terk etmeye başladı. Merakla beklenen uydu takip sistemindeki ilk koordinatlarda ‘Animal Tracker’ uygulaması üzerinden takipçilerle buluştu.
1 Ağustos’ta göç etmeye başlayan Beşnumara isimli yavru leylek bu zamana dek Bursa içerisinde 190 kilometrelik uçuş gerçekleştirdi. 5 günlük süre içerisinde Önce Bursa şehir merkezini dolaşan Beşnumara ardından geri dönüp Karacabey şehir merkezine ulaştı. Geceyi Karacabey’de geçirdikten sonra yeniden Bursa’ya yönelen yavru leylek Hamitler Katı Atık depolama tesisine ulaştı.
Bilindiği üzere Karacabey Belediyesi 2 yıldır Yaren Leylek yuvasını 7-24 kamera aracılığıyla internet ortamında canlı yayın olarak sunuyor. Yıl boyunca on binlerce kişi bu yayını gün içerisinde açarak yavruların ve annelerinin besleme anlarını keyifle izliyor ve aynı zamanda yaban hayvanlarının karşılaştıkları zorluklara da bizzat şahit olmuş oluyordu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ